UMOWA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

Wzór do pobrania na końcu artykułu

 Grafika zawiera komputer z napisem umowa sprzedaży samochodu

 

Umowa sprzedaży samochodu, często nazywana w mowie potocznej umową kupna-sprzedaży samochodu, jest to typowa umowa sprzedaży rzeczy unormowana w kodeksie cywilnym.

 

Zastosowanie do niej mają więc głównie przepisy 535-602 k.c., więcej o umowie sprzedaży możesz dowiedzieć się z artykułu: „umowa sprzedaży wzory z objaśnieniem”

 

Co powinna zawierać umowa sprzedaży?

 

Umowa sprzedaży szczególnie powinna zawierać:

  • dane stron,
  • miejsce zawarcia,
  • datę zawarcia,
  • cenę,
  • podpisy stron,
  • dokładne oznaczenie sprzedawanego pojazdu (np.: marka, model, data produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, numer silnika, przebieg, kolor, pojemność silnika).

 

W przypadku, gdy samochód posiada usterki, warto dopisać w umowie, iż kupujący jest świadomy zakupu pojazdu posiadającego usterkę. Brak takiego oświadczenia może doprowadzić do dochodzenia przez kupującego praw z tytułu rękojmi.

 

Dobrą praktyką jest również sporządzenie dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej jego stan sprzed nabycia pojazdu.

 

Oświadczenie o bezwypadkowości pojazdu

 

Coraz częściej w umowach sprzedaży auta pojawią się zapewnienia o bezwypadkowości auta, jeżeli nie posiadasz czujnika lakieru, to nie warto z punktu widzenia sprzedającego składać takie oświadczenia, gdyż często zdarza się, iż nawet nowy zakupiony w salonie samochód jest samochodem, który uczestniczył w kolizji (np. podczas transportu na lawecie) lub został zarysowany w salonie.

 

Co sprzedający powinien wydać kupującemu przy sprzedaży?

Sprzedający powinien wydać kupującemu samą rzecz oraz jej przynależności, jak np.:

   

  • klucze,
  • dokumenty pojazdu,
  • inne przedmioty, które obejmowała umowa jak np. opony zimowe lub bagażnik dachowy.

 

Forma umowy

 

Umowę najlepiej sporządzić na piśmie oraz wymienić dwa identycznie wypełnione jej egzemplarze między stronami umowy. Jeżeli chodzi o sam podpis, to najlepiej, gdy jest on czytelny i  zawiera co najmniej nazwisko kontrahentów umowy sprzedaży. 

 

Zawarty poniżej wzór jest umową stworzoną z uwzględnieniem interesów obu stron umowy.

 

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej

 

Kupując auto, należy ustalić warunki przejęcia polisy OC, gdyż sprzedający może wypowiedzieć polisę pojazdu i wtedy zostalibyśmy bez ochrony prawnej. Ponadto należy pamiętać, że po sprzedaży należy zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela auta.

 

Pobierz wzory umowy sprzedaży w trzech formatach: doc. pdf. odt.:

Pomogliśmy? Polub nas

Szukaj na stronie